Przykład konstrukcji dachowej – dom parterowy z poddaszem nieużytkowym
Ukształtowanie wiązara pozwala w większości przypadków uzyskać przestrzeń na poddaszu. Może być ono wykorzystane na pożyteczny strych. Jego wielkość jest zależna od typu dachu (dwuspadowy, kopertowy), kąta nachylenia dachu, możliwości podparcia (ew. ściana nośna, podciąg). Wejście na tego typu można zaplanować z domu (korytarz) lub z garażu.
Na rynku jest dostępna cała gama schodów strychowych do wykorzystania wraz z konstrukcją wiązarową (https://www.fakro.pl/schody-strychowe/dobor-schodow/
W przeciwieństwie do stropów betonowych wiązarowa konstrukcja stropodachowa może się opierać zazwyczaj tylko na ścianach wewnętrznych. Ma to duże znaczenie praktyczne dla inwestora:
1. Można dowolnie podzielić przestrzeń dzieląc ją ściankami działowymi (ew. zmienić podział już po zamieszkaniu),
2. Jeśli ściana wewnątrz nie jest nośna może być wykonana w taniej lekkiej technologii oraz nie musi być pod nią ława fundamentowa. Wszystko to daje dodatkowe oszczędności.
Dzięki połączeniu płytkami kolczastymi można łączyć elementy drewna dołożone do siebie pod dowolnymi kątami. Dzięki temu powstają wiązary o bardzo zróżnicowanych kształtach. Ta zaleta konstrukcji z płytkami kolczastymi pozwala na różne ukształtowanie stropu w budynku nawet jeśli dach jest zwykłym dwuspadem czy kopertą.
W ten sposób można stworzyć np. niezwykłą przestrzeń w salonie z sufitem łukowym, podniesionym, z wielkim oknem od strony ogrodu, antresolą itd.
Montaż konstrukcji wiązarowej, która stanowi zarówno więźbę jak też i równocześnie konstrukcję stropową trwa zazwyczaj 1 -2 dni. Przygotowane w fabryce elementy są dostarczane w oznaczonym dniu na plac budowy. Tutaj konstrukcja jest szybko składana w całość.
Przykład montażu – projekt domu “MILUŚ”